Çim Uygulamaları

Çim Uygulamaları

Günümüzde çim alanlara olan ilgi ve ihtiyacın hızla arttığı görülmektedir. İnsanlar fırsat buldukça parklar vb., kendilerini rahat hissedebilecekleri doğal veya yapay yeşil alanlara yönelmektedir. Bu eğilim yerörtücü olan çim bitkilerinin önemi artırmaktadır.

İyi bir çim alanda, sıklık, doku ve renk uyumu olmalıdır. Bunlara ek olarak, yazın sıcak ve kurak koşullarda çim alanlarda renk değişikliği, sararmalar görülmemeli, kışın soğuk ve yağışlı koşullarda yeknesaklık ve sıklık özellikleri değişmemelidir. 

Çim alanların kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır.Çimlendirme ;iki farklı şekilde uygulanabilir.

Bu uygulamalar tohum ile çimlendirme ve rulo çim ile çimlendirmedir.

TOHUM İLE ÇİMLENDİRME    ; Çim alanların kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır. Ekim zamanı ilkbahar ve sonbahardır.

RULO ÇİM İLE ÇİMLENDİRME ; İdeal ortamda güçlüce yetiştirilen hazır çim tüm hastalık ve yabancı otlardan arındırılmıştır. Daha az su, daha az bakım ister.  Sıcak yaz günlerinde hazır çimin sık formu kullanım çevresinde serinlik sağlar ve bol oksijen ihtiva eder. Sık yapılı hazır çim, hava kirleticiler için iyi bir filtredir.Çim alan oluşturmanın en sağlıklı ve en hızlı yolu hazır çimdir.